W lutym bieżącego roku złożyłem interpelację w sprawie zagospodarowania stadionu miejskiego „Victoria” w zakresie budowy pełnowymiarowego boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią, oświetleniem oraz infrastrukturą towarzyszącą. Miło mi poinformować, że w ramach konkursu wybrana została koncepcja Pracowni Projektowej BUDOTECHNIKA z Wrocławia. Koncepcja rozpoczyna fazę przygotowania projektu technicznego, który będzie obejmował zaproponowane rozwiązania. Ostateczny kształt projektu technicznego powinien być gotowy końcem 2015 roku.
Zapraszam do zapoznania się z założeniami koncepcji:
Otoczenie stadionu miejskiego w Jaworznie jest kształtowane w duchu nowoczesnego, miejskiego parku sportowego. W procesie projektowym inspiracją były energia i emocje związane ze sportem.
UKŁAD FUNKCJONALNO I ZASADY KSZTAŁTOWANIA PRZESTRZENI
Obszar opracowania zlokalizowany jest przy drodze krajowej nr 79, poza ścisłymi zespołami zabudowy mieszkaniowej i centrum miasta Jaworzna. Od strony ul. Jana Pawła II teren stadionu oddzielony jest szerokim pasem wysokiej zieleni izolacyjnej. W celu zaznaczenia i wyróżnienia miejsca w skali miasta zaprojektowano multimedialny totem informacyjny – INFOstacje. Ma ona
pełnić rolę wyróżnika krajobrazowego, stać się elementem identyfikującym przestrzeń a ze względu na wysokość i wyświetlane treści pełnić rolę elementu scalającego stadion z miastem. Elementem spinającym komunikacyjnie i funkcjonalnie cały obiekt jest „orbita zdrowia”, czyli trasa biegowa wokół stadionu długości około 700m. Jest ona ciągiem komunikacji kołowej (drogą p.poż. od wjazdu do wyjazdu) i pieszej łączącym tereny sportu i rekreacji.
Na program funkcjonalny nowego zagospodarowania terenu przy stadionie składa się:
– boisko piłkarskie treningowe,
– dwa korty tenisowe,
– pawilon z przeznaczeniem na funkcję szatni oraz pomieszczeń higieniczno- sanitarnych
o powierzchni zabudowy 150m2,
– plac sportowy zaprojektowany jako teren wielofunkcyjny,
– linki miejskie,
– tor przeszkód,
– siłownia wodna.
Plac sportowy zaprojektowano jako przestrzeń wielofunkcyjną. Stanowi centrum projektowanego zagospodarowania terenu. Zlokalizowano go przy głównej bramie i ograniczony jest przez boisko treningowe, korty, pawilon i drogę przy której wydzielono 13 miejsc parkingowych. Po dwóch stronach placu zaprojektowano nowe nasadzenia, natomiast wnętrze pozostawiono wolne, które może być urządzone jako kino rowerowe. Zaproponowano montaż kilkunastu EnergoRowerów treningowych wyposażonych w prądnicę, trenażera, regulator i wspólną stację energetyczną. Energia pozyskiwana z pedałowania może zasilać telebim na którym mogą być wyświetlane programy sportowe lub może być gromadzona w celu zasiania innych urządzeń na terenie stadionu.
Pawilon z przeznaczeniem na szatnie i pomieszczenia higieniczno -sanitarne zaprojektowano jako obiekt dwubryłowy połączony tarasem i lekkim zadaszeniem. Część A przeznaczona jest na toalety publiczne damską i męską. W części B zorganizowano dwie szatnie, toaletę dla osób niepełnosprawnych oraz pomieszczenie gospodarcze.
Budynek zaproponowano w technologii tradycyjnej -murowanej. Dach płaski, zadaszenie wewnętrznego tarasu – konstrukcja lekka drewniana wsparta na słupach, na fragmentach ażurowa.
Linki miejskie to plac ćwiczeń dla młodzieży, założony między ogrodzeniami boiska treningowego i kortów. Składa się z kilku urządzeń wykonanych ze stali i drewna na styl „street workout”. W miejscu tym można zaprezentować swoją kondycję, ćwiczyć i bawić się indywidualnie lub grupowo.
Tor przeszkód zorganizowano we wschodniej części stadionu przy projektowanej drodze p.poż. Miejsce to wydzielono zielenią z trzech stron, dzięki czemu tworzy kameralne wnętrze przeznaczone do indywidualnej rekreacji. Urządzenia tworzące tor przeszkód to przede wszystkim równoważnie, ścianki, drabinki poprawiające motorykę ruchową. W części zachodniej zaprojektowano siłownię wodną. To przestrzeń zorganizowana na różnych wysokościach od 0,4 m do 1,5m. Do wypełnienia kanałów wodnych wykorzystano wodę deszczową ze zbiornika przeznaczonego do retencjonowania wody z boiska piłkarskiego. W przypadku braku wody kanały będą pełniły rolę tzw. „suchego potoku”. Ponad strukturą złożoną z wody, podestów i traw zaprojektowano urządzenia do podciągania i gimnastyki.
ZASADY KSZTAŁTOWANIA ZIELENI
Dla kształtowania szaty roślinnej przyjęto dwie zasadnicze metody organizacji i pielęgnacji zespołów roślinnych:
-murawy rekreacyjne – obszary trawy prowadzone zgodnie ze specjalistycznymi wytycznymi dla
obszarów sportowych – o wysokim stopniu intensywności pielęgnacji;
-obszary habitatów paranaturalistycznych- w których przyjęto metodę “dynamicznych krajobrazów”. Polega ona na organizacji siedlisk na wzór naturalistyczny z uwzględnieniem wymogów obiektu użyteczności publicznej. Przyjęto zasadę wzbogacania estetycznego, wzmocnienia efektów barwnych oraz różnorodności kolorystycznej. W tak kształtowanych zespołach istnieje możliwość wprowadzania nie występujących naturalnie w danych siedliskach gatunków dla poprawienia kondycji zespołów oraz ich samowystarczalności. We wszystkich nasadzeniach będą dominowały gatunki zbliżone barwą do nowego logo miasta.
OŚWIETLENIE
Do oświetlenia terenów sportowych zastosowano dynamiczne projektory LED umieszczone na masztach. Przyjęto inteligentną i energooszczędną strategię oświetlenia terenów projektowanych, która polega na dostosowaniu zakresu oświetlenia i jego natężenia do potrzeb użytkowników. Umożliwia tworzenie tzw. scenariuszy świetlnych i sterowanie nimi uwzględniając podziały funkcjonalne terenu. Inteligentne oświetlenie uaktywnia się np. w 100% tylko tam gdzie są ludzie, a w pozostałych przestrzeniach działa jako zautomatyzowane, dostosowują się do średniej luminacji otoczenia.
PODSUMOWANIE
Przedstawione rozwiązania koncepcyjne, funkcjonalno-przestrzenne i kształtowania krajobrazu opracowano w oparciu o współczesne nurty projektowania terenów miejskich. Program użytkowy skierowany jest do szerokiej grupy mieszkańców miasta, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i osób aktywnych sportowo, ale także osób chcących spędzić czas
rekreacyjnie. To nowe, współczesne i atrakcyjne miejsce, które może zostać odkryte na nowo przez każdego
użytkownika terenu.